Zapraszam do wspólnego żeglowanie po "ciepłych" morzach.  Na Horn ani na Spitzbergen się NIE WYBIERAMY!!!

15-11-2017

Plany S/Y BANJO w sezonie 2018

Witam żeglarzy!

Sezon 2017 powoli się kończy. BANJO odbywa jeszcze ostatnie rejsy na Cyprze i z początkiem grudnia zawinie na zimowy postój do Finike w Turcji. Tu jak zawsze zimą planowany jest drobny remont i doposażenie jachtu. W programie jest m.in. wymiana żagli i wyposażenie jachtu w panele fotowoltaiczne. 
 
Sezon 2017 się kończy a przed nami już kolejny w roku 2018. 
 
Jacht pozostanie w przyszłym sezonie w basenie Morza Śródziemnego lecz chyba już ostatni raz przed planowanym w przyszłości wyjściem na Atlantyk i dalej na Karaiby. Przesuwamy się jednak z opływanego już Morza Egejskiego na południe Włoch i Sycylię. Planujemy tam dwa miesięczne pobyty rozdzielone dwutygodniowym pobytem w Tunezji. 
 
Początek i koniec sezonu spędzimy jak zawsze u wybrzeży Turcji i na wyspach greckich. To rejony już dobrze przez nas spenetrowane ale zawsze tam chętnie wracamy bo jest to jeden z piękniejszych akwenów żeglarskich w Europie a żeglowanie tutaj wynika także z decyzji o zimowaniu jachtu w Turcji. 
 
Tu mała dygresja bo mamy wrażenie, że wśród polskich żeglarzy Turcja jest wciąż mało popularna. Nie obawiajcie się tu żeglować. Wieją tu spokojniejsze wiatry niż na wyspach greckich. Meltemi jest słabsze a linia brzegowa jest tak urozmaicona, że co parę mil jest bezpieczna zatoka nadająca się do kotwiczenia. Do tego czysta i ciepła woda, ciepła nie w znaczeniu bałtyckim tylko po prostu ciepła. Całe wybrzeże Turcji jest europejskie choć muezina wszędzie będzie słychać. Jest bezpiecznie a żeglując możecie bez problemu uniknąć skupisk hoteli i kurortów z masą turystów. No i jeszcze wschodnia kuchnia, pyszne warzywa i owoce a dla ducha obcowanie z niezliczoną ilością starożytnych zabytków z czasów greckich, rzymskich i późniejszych. Największe wrażenie robią jednak pozostałości po pierwotnej tu kulturze licyjskiej ze słynnymi skalnymi grobowcami na czele.
 
Zapraszam do wspólnych rejsów na BANJO. Z własnym skipperem lub jako członkowie załóg.
 
Poniżej szkicowa mapka a plan rejsów na sezon 2018 dostępny w zakładce PLAN REJSÓW
 
 
Sezon2018
 
Mapka i aktualizowana tabela z planem rejsów dostępne są pod linkami:
 
 
Pozdrawiamy i do zobaczenia na BANJO
 
Romek Kudrycki
+48 502 33 88 24
 
Marek Wojciechowski
+48 502 62 40 40
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
 

08-03-2017

SPOTKANIE POKOLEŃ

 

Ahoj!

Drugiego kwietnia w Mikołowie organizujemy spotkanie, do którego pretekstem jest ślub naszych dzieci Patrycji i Szymona.

Chcemy się spotkać z Wami, naszymi przyjaciółmi i znajomymi z żagli i nart, z wypraw rowerowych.

Kolegami z kręgu Śląskiego Yacht Clubu (rozpoczynającego w tym roku swoje 60-lecie), od którego zaczęła się większość naszych znajomości.

Szczegóły niżej i na FB: https://www.facebook.com/events/1655999298035761/

Przeczytajcie i przybywajcie!

Poślijcie wiadomość dalej, jeżeli dostrzeżecie luki w naszej liście adresowej. Nie do wszystkich niestety mamy kontakt mailowy lub telefoniczny.

Pozdrawiamy i zapraszamy!!!

Ewa i Edek Nowakowie

Magda i Marek Wojciechowscy  

-------------------------------------------------------------------- 

Koleżanki i Koledzy,

Sympatycy Śląskiego Yacht Clubu,

Znajomi i Nieznajomi,

chcielibyśmy Was zaprosić na:

 

SPOTKANIE POKOLEŃ

 

Data: 02.04.2017 (niedziela), od godz. 17.00

 

Miejsce: Hala Produkcyjna FRAM Mikołów ul. Grażyńskiego 19

 

Powody spotkania? - bo spotykać się zawsze warto, ale są też powody szczególne:

 

Pierwszy i najważniejszy

 

to ślub trzeciego już pokolenia klubowiczów,

 

Patrycji Nowak                          z        Szymonem Wojciechowskim

(córki Ewy i Edka Nowaków)                     (synem Magdy i Marka Wojciechowskich)

 

Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że Magda i Marek to małżeństwo klubowe, Edek wieloletni członek klubu a Patrycja i Szymek poznali się na rejsie dookoła Ameryki Południowej w 2011/12 zorganizowanym przez grupę żeglarzy z Ocean Freeride, również powiązanych ze Śląskim Yacht Clubem.

 

Ta właśnie impreza ma być uhonorowaniem ich życiowej decyzji.

 

Oficjalna, rodzinna ceremonia zaślubin odbędzie się dzień wcześniej 01.04.2017 (sobota) w Urzędzie Stanu Cywilnego (Biały Domek) w Mikołowie o godz. 12:30. Spotkanie pokoleń 02.04.2017 (niedziela) będzie traktowane jako poprawiny i okazję do spotkania się w szerszym gronie przyjaciół.

Powód drugi

 

jak drugie pokolenie klubowe. Pokolenie rodziców pary młodej czyli Ewy i Magdy, Edka i Marka bardzo ze sobą zżyte na wielu rejsach, wyjazdach narciarskich, rowerowych czy kajakowych. W szerszym gronie dawno już się nie spotykało (ostatnio, już parę lat temu, pamiętne sylwestry u Romka). Pora wrócić do korzeni i znowu wspólnie „poimprezować” a powód pierwszy daje ku temu szczególną okazję.

Po trzecie

 

większość z nas wywodzi się lub sympatyzuje ze Śląskim Yacht Clubem, więc w roku jego 60-lecia chcieliśmy się symbolicznie włączyć w rocznicowe obchody i wspólnie zaśpiewać kilka ulubionych szant. Wielu z nas dużo klubowi i jego nestorom zawdzięcza. To oni są pierwszym pokoleniem, niektórzy już z siwymi głowami. A skoro trzecie już pokolenie wiąże się ze sobą a ŚYC był i jest czynnikiem spajającym nasze środowisko to okazja spotkania jest naprawdę godna.

Spotkanie ma charakter otwarty, zapraszamy wszystkich chętnych, będzie muzyka, występ zespołu szantowego, będzie czego się napić i co zjeść (oczywiście wszystko na luzie).

Informacje techniczne:

Zapraszamy na:
- piwo
- kawę, herbatę
- ciepły posiłek (bigos/bogracz)
- chleb ze smalcem i ogórkiem

(Dodatkowe pokarmy i napoje można przynosić wg własnego uznania)

Gwarantujemy:
- plastikowe kubki, talerze, sztućce
- stoły i ławy (przechodnie)

- industrialne ale schludne otoczenie

- ogrzewaną halę (gwarantowana temp. 18 st. C  -  w trakcie imprezy będzie rosła:)


Atrakcje: 
- koncert szantowy na żywo 
- muzyka - profesjonalny DJ

- towarzystwo trzech pokoleń

Strój:
- swobodny.


Można a właściwie trzeba zabierać osoby towarzyszące. Prosimy o dodawanie ich do wydarzenia na FB lub o zwrotną informację ponieważ chcemy z grubsza oszacować liczbę gości.


Do zobaczenia 02.04.2017 w Mikołowie!

 

19-01-2017

PLANY NA 2017

Żeglarki i Żeglarze

Za oknem mróz, że nosa za drzwi nie chce się wystawić, wieczory długie. Jak na zdjęciu widać pora na narty a nie na żeglowanie!

Tym nie mniej to dobry czas, by wejść na strony:

www.jachtbanjo.pl
https://www.facebook.com/JachtBanjo/ https://www.facebook.com/YachtBanjo

trochę powspominać minione sezony żeglarskie, trochę pomarzyć, no i w końcu, wziąć się za planowanie przyszłości.

Na S/Y BANJO ta najbliższa przyszłość, czyli sezon 2017, wydaje się atrakcyjna. Ciepłe wody basenu Morza Śródziemnego kryją wiele atrakcji. Jacht rozpocznie sezon w orientalnej Turcji, kilka razy odwiedzi wyspy greckie i zawinie na Półwysep Peloponeski, by w listopadzie odwiedzić wyspę Afrodyty Cypr - i to opływając ją dookoła - by zakończyć sezon, w jeszcze ciepłej w grudniu Turcji.

Może więc rejs na gościnnym pokładzie S/Y BANJO to dobry pomysł na żeglarską przygodę.

Pod linkiem 
http://www.jachtbanjo.pl/index.php/plan-rejsow-02
znajdziecie szczegółowy harmonogram rejsów i cennik. Czerwonym tłem zaznaczono terminy już zajęte. Jest jeszcze dużo wolnych, atrakcyjnych rejsów i myślę, że każdy może znaleźć, dogodny dla siebie termin.

Planowanie czas zacząć!

Powodzenia
Romek
S/Y BANJO​

 
NartyGirova
 
GrecjaWyspyMl

17-09-2016

KONIEC SEZONU 2016

Uaktualniliśmy grafik rejsów w końcówce tego sezonu.
http://www.jachtbanjo.pl/index.php/plan-rejsow-02

Jeżeli chcielibyście jeszcze z nami popływać to zostały ostatnie dwa terminy: rejs TR-09 z Gocka do Finike w terminie 12-19/11/2016 oraz końcowy rejs sezonu TR-11/12 zaczynający się w Antalii 26/11/2016 którego trasę i datę zakończenia możemy sobie jeszcze zaaranżować, byle nie później niż 10/12/2016.

Jeżeli nie to myślcie już o przyszłym roku. Za niedługo przygotujemy wam propozycję na sezon 2017. Najprawdopodobniej będzie to już ostatni sezon BANJO w basenie Morza Śródziemnego. Później, w sezonie 2018 już Wyspy Kanaryjskie, Atlantyk no i Karaiby!

Koniec sezonu 2016

 

07-09-2016

Romek wrócił do Polski i zostawił BANJO kolejnym załogom. Pierwszy dwutygodniowy rejs rusza z Kotoru na Korfu a następny zakończy się w Atenach. BANJO po prawie dwóch miesiącach żeglowania w Chorwacji i Czarnogórze powraca na greckie wody.

 

W międzyczasie "walczyliśmy" z kilkoma awariami. Winda kotwiczna strciła moc pomimo zimowego remontu w Didim. Pomogła wymiana silnika na nowy i to większej mocy. Zamiast 1500 W mamy teraz aż 1700 W. Romek zameldował, że należy zmienić nawyki przy kotwiczeniu ponieważ winda zdecydowanie szybciej wydaje teraz łańcuch.

Kolejna problem techniczny mieliśmy z kabestanem elektrycznym, który stracił zęby z jakiegoś niezidentyfikowanego powodu. Na razie jeszcze pracuje ale w zapasie jest już nowy.

Po raz kolejny "padł" stycznik sterujący pompą wody słodkiej no ale tu też mieliśmy zapas. Może na ten sezon to będzie już koniec "nieszczęść".

kabestan1

kabestan2

07-07-2016

Pierwsza połowa sezonu na BANJO już za nami.

Jacht po pierwszych rejsach w Turcji przepłynął już przez Morze Egejskie, Zatokę Koryncką i Morze Jońskie, przez Albanię dotarł już do Czarnogóry. Po pobycie w Chorwacji powoli rozpocznie się droga powrotna BANJO do Turcji.

 

Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii!

 omnis2016 3 20160623 1676107893

omnis2016 4 20160623 1715687176

omnis2016 147 20160623 1210584297 

 

 

 

22-03-2016

BANJO już w wodzie! Pierwszy rejs już za dwa tygodnie!

Kil 01

Kil 02

Kil 03

Kil 04

18-03-2016

Nie wyobrażacie sobie jaka była wojna o te "pieprzone" ławeczki Romka. Wykłócał się o nie z kolegami-doradcami i wykonawcą, który gotowy już kosz musiał ciąć i giąć! No ale ma!!! Jak się wam podoba efekt końcowy? Chyba nieźle wyszło!

Brawo Romek!

IMG 20160317 WA0020

 

IMG 20160317 WA0021

 

IMG 20160317 WA0022

 

IMG 20160317 WA0025

 

IMG 20160317 WA0023

 

IMG 20160317 WA0024

 

 

16-03-2016

Prace remontowe na Banjo nabierają tempa. Brama rufofa już jest zamocowana i wygląda całkiem dobrze. Zobaczymy już nie długo czy jest wystarczająco sztywna. W końcu będziemy na niej wozić ponton, który troszkę waży. Jest już także przymocowany kil. Za kilka dni łódka, jeszcze bez masztu, zostanie zwodowana. Załoga pierwszego rejsu, rejsu technicznego na początku kwietnia, będzie miała sporo pracy. W planie jest czyszczenie zęzy pod zbiornikami wody, montaż zbudowy jachtu (zdemontowanej przy pracach z kilem) no i na koniec stawianie masztu. Na maszcie będą już nowe lampy i wogóle nowa cała elektryka.

A tak wygląda Banjo na nowych zdjęciach:

BanjoZKilem

 

BanjoBramaStoi

 

17-02-2016

Bilety kupione, hotel na pierwszą noc w Didim zarezerwowany, transfer z lotniska w Izmirze załatwiony! 

Dla załogi! Kapitan nie leci!

Na razie ;-)

13-02-2016

Ostatnia wymiana maili zbliża nas do kupna biletów samaolotowych. Daty już ustalone, plany się konkretyzują.

 

 

 

Załoga polsko (Gliwice/Zabrze) - amerykańska (NY), jak przystało na jacht pod amerykańską banderą, skompletowana!

Startujemy z Aten 11.06.2016 i przez Zatokę Sarońską, Kanał i Zatokę Koryncką płyniemy na Morze Jońskie. Opłyniemy co się da i na Korfu kończymy rejs 27.06.2016. Bilety już kupione więc można spokojnie planować trasę.

13-02-2016

No i jak widzicie, projekt nie był całkiem zły. Jest szansa, że coś z tego będzie. Już za chwilę będę mógł zaprosić was na nowe ławeczki w koszu rufowym. Ja zajmuję jedną, kto na drugiej...

IMG 20160211 WA0009

IMG 20160213 WA0000

 

08-02-2016

W marinie w Didim trwają prace remontowe przy jachcie.

- uzgodniliśmy z wykonawcą projekt bramy rufowej z żurawikami do podnoszenia pontonu

Brama11

(Prawa do projektu zastrzeżone - autor: R.K.)

- w maszcie zainstlowane są już nowe kable i nowe lampy, wreszcie będzie świecić wszystko jak się należy!

- balast zyska nowe uszczelnienie z kadłubem a kadłub nową warstwę farby antyporosowej

- ster ma już zregenerowaną płetwę i wymienione łożyskowanie

- generator i silnik jest już po przeglądzie a wał napędowy ma nowe łożysko gumowe

Wiele innych drobniejszych prac już wykonano, inne będą zakończone przed końcem marca.

Na począku kwietnia planowany jest "startowy" rejs techniczny. Załoga już jest skompletowana.


14-01-2016

"Witam wszystkich!

Myślicie dalej o żeglowaniu? Robicie plany urlopowe?

Może wpiszecie się w plany BANJO na ten sezon!

Zapraszam na pokład BANJO!

Romek" 

 

Sezon w 2016 w zarysach wygląda tak:

03.04-27.05.2016 - pływanie po przybrzeżnych wodach Turcji w okolicach Bodrum

27.05-27.06.2016 - przepływamy przez Morze Egejskie na Morze Jońskie, po drodze Kanał Koryncki – czyli Grecja

28.06-10.09.2016 - adriatycki trip Czarnogóra - Albania - Chorwacja - Albania - Czarnogóra

11-30.09.2106 - Grecja w odwrotnym kierunku Morze Jońskie, Kanał Koryncki, Ateny

01-15.10.2016 - rejs powrotny przez Morze Egejskie do Turcji

16.10.2016 - do końca sezonu pływamy w Turcji

 

15-02-2016

W tym roku sezon zaczynamy już 02.04.2016.

Po remoncie BANJO w Didim Marina sezon inaugurujemy dwutygodniowym "rejsem technicznym". Z pewnością na początku będzie trochę pracy i zajęć porządkowo - organizacyjnych ale kilka dni na wodzie pod żaglami będzie na pewno.

Kolejne kilka tygodni BANJO spędzi w okolicach Bodrum korzystając z mariny w Didim jako bazy wypadowej. Zapraszam całe załogi i osoby, które chcą ze mną popływać w wiosennych, majowych klimatach w już ciepłej o tej porze Turcji. 

Przelot nie jest problemem. Z W-wy latają we czwartki czartery do Bodrum a codziennie z Berlina, Wiednia i Pragi lata Pegasus przez Stambuł do Izmiru lub Bodrum a cena biletu nie przekracza 100 EUR.

Zapraszam do zapoznania sie z grafikiem w zakładce PLAN REJSÓW.

Pozdrawiam 

Romek

 DidimMarina